ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری جایگزینی عالی برای دندان از دست رفته است که امروزه محبوبیت آن به شدت رو به افزایش است.

 

 

Immediate Implant

ایمپلنت فوری دندان (یک مرحله ای):

ایمپلنت از یک پست (پایه) تیتانیومی تشکیل شده که در استخوان فک جایگذاری می شود و برای نگه داشتن تاج دندان به جای ریشه دندان طبیعی طراحی شده است. پست ایمپلنت های مرسوم در مرحله جایگذاری در استخوان فک قرار داده می شوند و چندین ماه در جای خود می مانند تا با استخوان فک جوش بخورند و سپس در مرحله دیگری لثه باز می شود و تاج دندان، بریج (پل) و یا دندان مصنوعی بر روی پست ایمپلنت قرار داده می شود. امروزه ایمپلنت فوری درمانی رو به افزایش است. در این روش ظرف ۴۸ ساعت پس از جراحی ایمپلنت، تاج موقتی روی دندان قرار داده می شود و در مدت جوش خوردن استخوان باقی می ماند. سپس در پایان دوره التیام یا جوش خوردن، دندان موقتی با تاج دائمی جایگزین می شود.

 

 

Immediate Implant

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری شیوه ای از درمان ایمپلنت است که در آن تاج موقتی اندکی پس از جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک، روی ایمپلنت قرار می گیرد. این دندان جایگزین موقتی معمولا به دقت شکل داده می شود به طوری که در تماس با دندان سمت مقابل قرار نمی گیرد و صرفا برای زیبایی لبخند است تا زمانی که تاج دائمی جایگزین شود.

 

ایمپلنت های فوری می توانند عملکردی نیز باشند به این معنی که در تماس با دندان مقابل قرار گرفته و برای خوردن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این ایمپلنت های فوری عملکردی، زمانی استفاده می شوند که چند دندان وابسته به ایمپلنت در یک ردیف در جلوی دهان قرار دارند و توسط متصل کننده سختی مانند دندان مصنوعی به هم متصل می شوند. یک نمونه متداول از این حالت دندان مصنوعی ۴ تایی قوس پایین است. این تکنیک همه ایمپلنت ها را به یکدیگر متصل و قفل می کند تا در دوران جوش خوردن، در استخوان فک محکم قرار بگیرند. به این شیوه هر نیرویی که اعمال آن ممکن است باعث شود یک ایمپلنت تنها با شکست مواجه شود، در این حالت بین چند ایمپلنت تقسیم می شود و مشکلی ایجاد نمی کند.

در هر دو حالت، بیمار در مدت زمانی که باید منتظر بماند تا ایمپلنت به استخوان جوش بخورد، از لبخندی با ظاهر طبیعی بهره می برد. در حالی که ممکن است این گزینه به نظر خیلی جذاب برسد اما باید با فواید و خطرات بالقوه ایمپلنت فوری در مقایسه با روش های مرسوم جایگذاری ایمپلنت آشنا شوید چرا که این تکنیک برای هر فردی مناسب نیست. مفهوم ایمپلنت فوری مفهوم جدیدی نیست و از دهه شصت میلادی کهایمپلنت مدرن دندان ارائه شد و در مراحل اولیه خود قرار داشت، مورد استفاده قرار میگرفت. اگر چه پیشرفت در فناوری های تصویر برداری این عمل را بسیار موفقیت آمیزتر کرده است.

 

Immediate Implant

عملکرد ایمپلنت فوری:

استفاده از سی تی اسکن دندانپزشک را قادر می سازد ایمپلنت دندان را با دقت در استخوان فک جایگذاری کند. آچار ترک مخصوصی مقدار گشتاور ایمپلنت در حین جایگذاری را اندازه می گیرد. این فناوری باعث می شود بتوان ایمپلنت را تحت شرایط ایده آل در مقدار مناسب استخوان سالم جایگذاری کرد.

دوره جوش خوردن در این روش به اندازه ایمپلنت های مرسوم اهمیت دارد و ماهها طول می کشد تا فرایند یکپارچگی استخوان انجام شود. یکپارچگی استخوان (استئو اینتگریشن) فرایندی است که بافت جدید استخوان فک در اطراف پست ایمپلنت تشکیل می شود و ارتباط مستقیم و کامل بین ایمپلنت و استخوان ایجاد می شود که موجب محکم شدن ایمپلنت در جای خود می شود.

مطالعات نشان داده اند که عدم اختلال در فرایند یکپارچگی استخوان حیاتی است به طوری که حتی حرکات میکروسکوپی در ایمپلنت می تواند مشکلاتی در اتصال بین پست و استخوان ایجاد کند و مهار این حرکت برای موفقیت ایمپلنت فوری، الزامی است. برای جلوگیری از حرکت ایمپلنت چند راه وجود دارد: یا چند ایمپلنت به یکدیگر اسپلینت می شوند و یا ترتیبی داده می شود که دندان جایگزین تک ایمپلنت با دندان های مقابل تماس نداشته و فشاری به آن وارد نشود.

اگر چه پیشگیری از هر حرکتی در پست ایمپلنت دندان در دوره جوش خوردن اهمیت دارد اما برخی تحقیقات نشان داده اند که اعمال مقداری نیرو به ایمپلنت ممکن است مفید باشد چون رشد سلول های جدید استخوانی در اطراف پست ایمپلنت را تسریع می کند اما این فشارها باید با پارامترهای دقیق اعمال شود تا موفقیت آمیز باشد.

 

 

Immediate Implant

روش جایگذاری ایمپلنت:

همه ی جراحی ایمپلنت دندان باید با دقت زیاد برنامه ریزی شوند. درمان با مشاوره شما با دندانپزشک شروع میشود. دندانپزشک باید همه سوابق پزشکی و دندانی شما را پیش از انجام آزمایش های تشخیصی بداند. این آزمایش ها عبارتند از عکس، پرتوی ایکس از دندان و سی تی اسکن. داده های به دست آمده از این آزمایش ها باید آنالیز شود تا کیفیت استخوانی که قرار است ایمپلنت را احاطه کند، ارزیابی شود. برخی از دندانپزشک ها این فرصت را در اختیار بیماران قرار می دهند که عکس های دهانشان را ببینند. این تصاویر می تواند درک بهتری از درمان های پیشنهاد شده را در اختیار بیمار قرار دهد.

یک نکته مهم در این درمان این است که باید استخوان کافی وجود داشته باشد تا پست ایمپلنت به خوبی پشتیبانی شود و اطمینان حاصل شود که دندان جایگزین شده طبیعی به نظر می رسد. در صورتی که استخوان کافی وجود نداشته باشد، اغلب با پیوند استخوان این مشکل پیش از جایگذاری ایمپلنت حل می شود. همچنین بافت لثه برای احاطه کردن ایمپلنت و تاج باید کافی باشد چون این امر بر زیبایی کار تاثیر گذار است. معمولا بیمار میخواهد تاج ایمپلنتش مانند یک دندان طبیعی از لثه بیرون بزند. بافت لثه را در صورت لزوم می توان از محل دیگری در دهان پیوند زد. در این مرحله دندانپزشک بهترین محل را برای ایمپلنت در نظر می گیرد و اندازه مناسب ایمپلنت را مشخص می کند.

هنگامی که دندانپزشک همه این اطلاعات را دریافت کرد، برای جراحی برنامه ریزی می کند. جراح از راهنمای جراحی ویژه ای استفاده می کند تا در حین جراحی محل دقیق جایگذاری ایمپلنت مشخص باشد.

Immediate Implant

جراحی ایمپلنت فوری:

برای کمک به موقعیت یابی ایمپلنت، از یک راهنما که معمولا از اکریلیک ساخته می شود استفاده می شود تا محل مطلوب و دقیق ایمپلنت مشخص شود.

 

راهنمای جراحی:

جراح پست ایمپلنت را با استفاده از راهنمای جراحی، مستقیما در استخوان فک جایگذاری می کند. جراحی برای وارد کردن پست خیلی سریع بوده و اغلب تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در صورتی که نیاز به چند ایمپلنت داشته باشید یا خیلی عصبی و مضطرب هستید می توانید از دندانپزشک بخواهید آرام بخش بیشتری برایتان استفاده کند. اندکی پس از اتمام جراحی جایگذاری ایمپلنت، دندان جایگزین شما به ایمپلنت متصل می شود.

 

فواید و خطرات ایمپلنت فوری:

هیلینگ کپ (healing cap) بافت نرم اطراف ایمپلنت را شکل می دهد و آن محل را برای قرار گیری تاج دائمی، آماده می کند.

 

 

 

Immediate Implant

فواید ایمپلنت فوری عبارت است از:

 کاهش مدت درمان: با این روش، جایگزینی تقریبا فوری دندان جلویی امکان پذیر می شود. در روش ایمپلنت های مرسوم اغلب سه تا شش هفته ماه طول می کشد تا درمان کامل شود. در نتیجه بسیاری افراد ترجیح می دهند از گزینه های سریع تر مانند بریج استفاده کنند هر چند کارایی آن کمتر است و فواید ایمپلنت از جمله محافظت از استخوان فک را نخواهد داشت.

 تنها یک جراحی لازم است: ایمپلنت، اباتمنت و تاج موقتی همه در یک مرحله جراحی جایگذاری می شوند که این امر زمان کلی درمان را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. در این روش نیازی نیست که پس از سه تا شش ماه از جایگذاری ایمپلنت، دوباره لثه شکافته شود تا اباتمنت و تاج بر روی آن متصل شود.

بافت لثه بهتر با تاج هماهنگی پیدا می کند: در روش مرسوم ایمپلنت، هیلینگ کپ استوانه ای بر روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است، قرار می گیرد تا بافت لثه را شکل دهد. در ایمپلنت فوری بافت لثه را با تاج موقتی می توان شکل داد که از نظر شکل بیشتر به تاج دائمی شباهت دارد بنابراین بافت لثه با تاج دائمی هماهنگی بیشتری دارد و نتیجه کار از نظر زیبایی بهتر خواهد بود.

عدم نیاز به دندان مصنوعی موقتی یا تحمل ظاهر بی دندان: در ایمپلنت فوری تاثیر فیزیکی و روانی از دست دادن دندان با جایگزینی سریع آن کاهش می یابد به طوری که دیگر نیازی به دندان مصنوعی متحرک و یا تحمل ظاهر بی دندان در دوره جوش خوردن وجود ندارد.

 

Immediate Implant

 

 

  خطرات ایمپلنت فوری:

حتی کوچکترین حرکت خطر شکست درمان را افزایش می دهد: متصل کردن فوری تاج تکنیک بسیار دقیقی است و جراح باید احتیاطهای لازم را انجام دهد تا مطمئن شود ایپمپلنت در مدت یکپارچگی با استخوان فک، هیچ حرکتی نخواهد داشت.

 این تکنیک تنها در برخی شرایط مناسب است: ایمپلنت را باید در استخوان محکم جایگذاری کرد و باید Ncm  ۳۵ گشتاور را تحمل کند. این امر در دندان های جلویی که دندان های دو طرف آنها قوی و سالم هستند بهترین کارایی را دارد. همچنین برای جایگزینی کل دندان های فک پایین در شرایطی که استخوان قوی و متراکم باشد، این کار موفقیت آمیز است. ایمپلنت فوری برای جایگزینی کل دندان های بالایی مناسب نیست چون استخوان فک بالا تراکم کمتری داشته و به ندرت استحکام کافی را داراست.

همه جراحی های ایمپلنت درصد کمی ریسک دارند: چندین فاکتور وجود دارد که می تواند برای درمان مشکل ساز باشد. در صورتی که یکپارچگی ایمپلنت با استخوان فک موفقیت آمیز نباشد یا بافت لثه پیرامون آن عفونی باشد، شکست درمان ایمپلنت در کوتاه مدت ممکن است اتفاق بیفتد. خطر عفونت در بلند مدت وجود دارد و همیشه احتمال شکست مکانیکی ایمپلنت در صورت اعمال نیروی بیش از حد را باید در نظر گرفت.

 

 

Immediate Implant

جایگزین ها:

مراقبت مناسب از ناحیه اطراف ایمپلنت در چند ماه اول پس از جراحی برای پیشگیری از عفونت و اطمینان از عدم اعمال نیروی بیش از حد به ایمپلنت، اهمیت زیادی دارد.

 

ایمپلنت دو مرحله ای (در مرحله اول پست فلزی در استخوان جایگذاری شده و روی آن پوشیده شده است):

در صورتی که انجام این سطح از مراقبت و نگهداری برای بیمار مشکل است، بهتر است استفاده از ایمپلنت های مرسوم دندان را در نظر بگیرد که در دو مرحله جراحی انجام می شود. در مرحله اول ایمپلنت در استخوان فک جایگذاری می شود و روی آن پوشیده می شود و چند ماه می ماند تا با استخوان فک جوش بخورد. در این مدت توسط بافت لثه از آن محافظت می شود. سپس جراحی دیگری انجام می شود تا روی ایمپلنت باز شود و اباتمنت و تاج به آن متصل شوند.

 

انواع دیگر جایگزین ایمپلنت فوری، دندان مصنوعی و بریج ثابت است که مدت درمان کوتاه اما کارایی کمتر دارد.

https://drfooladgar.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *