درد مفاصل زانو

درد مفاصل زانو

درد مفاصل زانو  در واقع می‌تواند نشانه‌ی مشکلات یا آسیب‌های مختلفی باشد که برای زانو ایجاد می‌شوند. اغلب موارد افرادی که به درد مفاصل زانو دچار می‌شوند، از ورزشکاران هستند. به طور کلی این درد زمانی بروز می‌کند که کشکک زانو بر اثر آسیب‌دیدگی یا التهاب، حساس و دردناک می‌شود.

درد مفاصل زانو

درد جلوی زانو ( زانوی دوندگان) به این خاطر ایجاد می‌شود که هنگام کشش یا خم کردن زانو، کشکک زانو به درستی روی مفصل حرکت نمی‌کند. البته حتی در صورتی که شما ورزشکار نباشید نیز ممکن است به درد جلوی زانو (یا درد پشت کشکک زانو) دچار شوید

دلیل  درد مفاصل زانو ناگهانی و شدید

زانوها بزرگ ترین مفاصل در بدن هستند که باید هر روز از آن استفاده کنید. به همین خاطر سوء استفاده زیادی از آن ها می شود. زانو درد یا درد زانو در میان افراد مختلفی رایج است و حدود ۱.۸ میلیون نفر هر سال به خاطر این شرایط به پمتخصص مراجعه می کنند. زانو درد ممکن است افراد را در همه سنین تحت تاثیر خود قرار دهد که البته برای اینکه بتوانید روش درمانی موثری برای شرایط خود پیدا کنید باید علت زانودرد خود را کشف نمایید

درد مفاصل زانو

بهترین راه جلوگیری از دردمفاصل زانو چیست

۱- زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل :زانو درد اولیه و زانو درد ثانویه می شود.

۲-زانو درد ثانویه علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

۳-زانو درد در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

منشا درد مفاصل زانو کجاست

-حس درد به وسیله اعصاب منتقل می شود. اعصابی که حس درد زانو را منتقل می کنند به اعصابی که حس درد ناحیه لگن و مچ پا را منتقل می کنند، نزدیک است، پس درد مفصل زانو ممکن است در لگن یا در مچ پا حس شود یا برعکس ممکن است منشا درد در ناحیه لگن یا مچ پا باشد ولی به صورت درد زانو حس شود. دردهای مفصل زانو را می توان به دو دسته دردهای حاد و دردهای مزمن تقسیم بندی کرد.

 درد مفاصل زانو

درد مفاصل زانو در بزرگسالان

درد مفاصل زانو یکی از مشکلات شایع در دوران بزرگسالی محسوب میشود . این درد به عنوان یک درد مزمن شناخته می‌شود. در بین افراد جوان، بیشتر کسانی به این درد مبتلاهستند  که تحرک جسمانی بالایی دارند افرادی که اضافه وزن دارند،

افرادی که در ورزش خود حرکات جهشی زیاد انجام می‌دهند، دوندگان، دوچرخه‌سواران و بازیکنان فوتبال از جمله افرادی  هستند که اغلب دچار درد مفاصل زانو  می‌شوند. درد جلوی زانو در که در سنین بالاتر بروز می‌کند، اغلب به علت اختلال یا آسیب‌دیدگی در زانو نیست بلکه بیشتر به خاطر وارد شدن فشار بیش از حد به زانو است

درد مفاصل زانو

علائمی که خبر از درد مفاصل  زانو  می دهند

۱-دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

۲-قرمزی و احساس داغی زانو

۳-لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

۴-قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)

۵-ناتوانی در دراز کردن زانو

۶-تورم و خشکی،تق تق یا صدا دادن زانو ،حساسیت به لمس کردن زانو را میشود نام برد

نقش آرتروز در دردمفاصل زانو

آرتروز هم می‌تواند موجب بروز درد شود، چرا که ابتلا به آرتروز باعث جمع شدن مایع اضافی در مفصل زانو می‌شود و متورم شدن زانو نیز قطعا موجب تشدید زانو درد می‌شود. یکی دیگر از علل احتمالی درد جلوی زانو، آسیب‌های غضروفی زانو است چرا که این آسیب‌ها موجب بروز التهاب در زانو می‌شوند

عدم وجود تعادل در عضلات ران نیز موجب درد جلوی زانو می‌شود، به همین خاطر افرادی که فعالیت فیزیکی زیادی دارند باید اهمیت حرکت کردن صحیح را به خوبی درک کنند. عدم استفاده صحیح از تجهیزات ورزشی یا انجام دادن غلط حرکات ورزشی می‌تواد موجب درد جلوی زانو شود. درصورتی که یکی از درمان های درد زانو انجام تمرینات ورزشی می باشد.

پیشگیری از بروز درد مفاصل زانو

از آنجایی که درد مفاصل زانو  در ناحیه کشکک احساس می‌شود و اغلب نیز در بین ورزشکاران شایع است، به آن پتلافمورال یا تاندنیت پتلا (پتلا به معنای استخوان کشکک) و همچنین زانوی جهندگان و زانوی دوندگان نیز گفته می‌شود. این وضعیت بسیار دردناک بوده و نیاز به درمان‌ها و مراقبت‌های خاصی دارد، پس قطعا پیشگیری از بروز  درد مفاصل زانوی دوندگان راه بسیار بهتری از درمان آن است. بنابراین اطلاع از روش‌های پیشگیری از دردمفاصل زانو خصوصا برای ورزشکاران بسیار اهمیت دارد.

درد مفاصل زانو

افراد باید کفش‌هایی بپوشند که کاملا برای نوع فعالیتی که می‌کنید مناسب است. به عنوان مثال در صورتی که می‌خواهید بدوید باید کفش‌های مخصوص دو و در صورتی که می‌خواهید کوهپیمایی کنید، کفش‌های مخصوص کوهنوردی بپوشید.
حتما قبل از شروع تمرینات ورزشی به خوبی بدنتان را گرم کنید، کشش دادن عضلات، قبل از تمرین، از بروز گرفتگی عضلات پیشگیری می‌کند.
شما باید حدود خودتان را در تمرین‌کردن بدانید و از انجام فعالیت‌هایی که به زانوی شما صدمه می‌زند  جدا خودداری کنید

 

 تاثیرفیزیوتراپی در درد مفاصل زانو

در مفاصل زانو

انجام فیزیوتراپی در منزل  می‌تواند به کنترل تورم و تسکین زانو درد کمک کند. همچنین بیماران می‌توانند از فیزیوتراپی برای تقویت عضلات و کشش عضلاتی که دچار گرفتگی شده‌اند استفاده کنند. در صورتی که عضلات شما به اندازه کافی قوی و منعطف باشند، معمولا درد مفاصل زانو  نیز برطرف می‌شود.
انجام فیزیوتراپی می‌تواند به کنترل تورم و تسکین زانو درد کمک کند. همچنین بیماران می‌توانند از فیزیوتراپی برای تقویت عضلات و کشش عضلاتی که دچار گرفتگی شده‌اند استفاده کنند. در صورتی که عضلات شما به اندازه کافی قوی و منعطف باشند، معمولا درد جلوی زانو نیز برطرف می‌شود.

گزینه‌های جراحی برای درمان درد مفاصل زانو

درد مفاصل زانو

در صورتی که تمامی ‌روش‌های درمانی دیگر در درمان زانو درد موفقیت‌آمیز نباشد،برای درمان زانو درد انجام انواع روش های جراحی نیز روش مناسبی خواهد بود. البته قبل از تصمیم به انجام جراحی لازم است که بیمار با متخصص مشورت کند و  متخصص وضعیت او را  به دقت بررسی و مشکل اصلی بیمار را ریشه یابی کند درد مفاصل زانو می‌تواند بر اثر مشکلات مختلفی ایجاد شود و این درد پشت کشکک زانو، به تنهایی، منبع اصلی درد نیست.

 تاثیر دارو در درمان درد مفاص زانو

برای تسکین درد جلوی زانو می‌توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. داروهای ضدالتهاب و داروهای مسکن معمولا در تسکین درد جلوی زانو موثر هستند

آنچه را که شما باید برای درد زانو انجام دهید

۱- استفاده از یخ و کمپرس برای درد زانو :

درد مفاصل زانو

این درمان برای درد زانو ناشی از آرتروز یا سایر آسیب های جزئی مفید است. این روش یک روش مراقبت از خود ساده است که به کاهش تورم، درد و سرعت روند بهبود کمک می کند. اولین قدم این است که زانوی خود را بپوشانید که به جلوگیری از کبود شدن بیشتر کمک می کند.
**گام دوم استفاده از یخ برای کاهش درد و تورم است.
**مرحله سوم کمپرس است که به معنی بسته شدن منطقه آسیب دیده با باند پزشکی الاستیک می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *